Opravdu dobrý vedoucí

Opravdu dobrý vedoucí
je na každém správném táboře nutnost!

Možná si myslíte, že táboroví vedoucí se pár týdnů o prázdninách místo práce baví s dětmi v přírodě. A jistě i tak je to možné popsat – ale rozhodně to není celá pravda!

Letní tábory kladou na dobrovolníky, kteří je zajišťují, mimořádné nároky, ať už jsou to hlavní vedoucí, oddíloví vedoucí, instruktoři, zdravotníci…
Evropský rok dobrovolnictví je skvělou příležitostí si tuto skutečnost připomenout.

Před táborem

Povinnosti spojené s tábory začínají dlouho před samotnou akcí, často s koncem jednoho tábora, začíná příprava příštího ročníku. Dříve než děti vyrazí za letním dobrodružstvím, každý táborový pracovník musí splnit řadu podmínek.


Kvalifikace

Pionýrský vzdělávací systém poskytuje možnost vzdělávání pro všechny základní pozice – hlavní vedoucí tábora, vedoucí dětského kolektivu, zdravotník zotavovací akce. Každý z těchto stupňů kvalifikace představuje desítky hodin (zpravidla několik víkendů + samostudium) školení, uzavřené závěrečnými zkouškami.


Organizace a příprava programu

začíná měsíce před letními prázdninami a často jsou do ní zapojeni všichni táboroví pracovníci, kteří se dělí o přípravu celotáborové hry, shánění kostýmů a rekvizit, jednání s úřady, přípravu rozpočtu a mnoho dalších úkolů.


Volno 

průměrná délka tábora jsou dva týdny a velká část vedoucích si na ně musí zajistit volno – buď z vlastní dovolené, nebo i neplaceného. Mnozí vedoucí jsou studenti a o prázdninách mají teoreticky volno, ale i studenti si musejí vydělávat na živobytí. Zajištění pracovního volna tak může způsobit i značnou finanční zátěž.


Potvrzení od lékaře – jen jako drobná formalita se pak může zdát, že každý vedoucí si musí navíc u lékaře zařídit osvědčení o zdravotní způsobilosti k práci s dětmi a potvrzení o bezinfekčnosti.

Na táboře

Teď teprve začíná ta pravá legrace – letní tábor. Několik skvělých dní plných zábavy s přáteli, zážitků, poučení, dobrodružství, romantiky. Pro vedoucí a další táborové pracovníky je to ale i něco navíc…
Odpovědnost – vedoucí střídavě za svěřené děti plně odpovídá - 24 hodin denně každý po dva až tři týdny.
Program – tábor je plný her, ale jejich příprava, zabezpečení, ohlídání hladkého průběhu, to není žádná hračka.
Pedagogická práce – tábor je možná odpočinkem od zaměstnání, ale určitě ne od práce. Každý vedoucí vykonává po celou dobu tábora pedagogickou práci s různě velkými skupinami i s jednotlivci.
Hmotná odpovědnost – zdaleka ne tak důležitá, jako odpovědnost za děti, přesto ji nelze opomenout. Ať už jde o táborovou základnu a její vybavení, materiál na program, či finanční hotovost. Za vše někdo odpovídá.
A to vše dobrovolně!

zdroj: http://www.dobrodruzstvi.info/tabory/